Porsche

Uutisia ja tiedotteita

18.4.2007

mikael_eyes.jpg

Porsche Mobil 1 Supercup: Mikael Forstén sai Bahrainista paljon oppia

Mikael Forstén ajoi kaksi ensimmäistä Porsche Mobil 1 Supercupin osakilpailuaan viikonloppuna Bahrainissa. Aika-ajoissa hän selviytyi sijalle 20, kun viivalla oli 29 autoa. Ensimmäisessä osakilpailussa lauantaina tuli 18. sija ja luottavainen mieli jatkoon. Sunnuntain kilpailussa

Forstén sai lähituntuman lajin varjopuoliin. Takaa tuleva kuljettaja ajoi hänen peräänsä ensimmäisellä kierroksella niin pahasti, että renkaan puhkeamisen lisäksi vanne vaurioitui, ja Forsténin auto jouduttiin hinaamaan pois radalta.

- Hyvää viikonlopussa oli se, että opin kuinka tärkeä osa kisaa jo vapaa harjoitus on. Siihen pitää panostaa seuraavissa kisoissa enemmän, koska aika-ajon lähtöpaikat määräytyvät vapaan harjoituksen aikojen perusteella. En osannut pitää harjoitusta tarpeeksi tärkeänä ja jouduin aika-ajoon takaa-ajoasemista, sanoi Forstén.

- Aika-ajo ja varsinaisen kisan ensimmäinen kierros ovat ratkaisevat lopputuloksen kannalta. Ensimmäisen kierroksen aikana kisassa pitää olla paljon kovempi ja päättäväisempi, sillä sen jälkeen on vaikeaa enää parantaa asemiaan ratkaisevasti. Jos ensimmäisellä kierroksella ajaa puolustustaktiikalla, saa vain muut päällensä, hän jatkoi.

Kilpa-autoissa on tavallisesti tiheät, välityksiltään toisiaan lähellä olevat vaihteet. Tallit antavat halutessa kuljettajille ratakohtaisia ohjeita millä vaihteella kuudesta mahdollisesti mihinkin kaarteeseen on viisasta ajaa sekä alueet, joissa jarrutuksen ja mutkan jälkeisen kaasutuksen suunnilleen pitäisi alkaa. Toteutus ja kaikki muut päätökset pitää kuljettajan tehdä yksin.

- Varsinkin vaihteiden valintaa koskevista neuvoista oli minulle suuri apu lauantain kisassa, kiitti Forstén Konrad Motorsportin tallin tukea.

- Sunnuntain keskeytys tietenkin harmittaa, mutta hyvää on, että se ei ollut oma virheeni. Takaa tuleva kaveri ajoi vaan suoraan päälle suoralla, ilman mitään todellista syytä. Syyllinen itse selvisi renkaan vaihdolla, vaikka varikkokäynnin vuoksi hänen mahdollisuutensa hyvään sijoitukseen olivatkin menneet, kertoi Forstén.

- Parasta koko viikonlopussa oli se, että huolimatta omasta kokemattomuudestani ja tekemistäni virheistä pystyin lauantaina sijalle 18. Jos muiden taidot pysyvät ennallaan ja minun virheeni vähenevät, voin nostaa tavoitettani Porsche Mobil 1 Supercup sarjassa muutamasta pistesijasta pisteille pääsyyn suurimmassa osassa osakilpailuja, pohti Forstén.

Jokaisessa osakilpailussa 15 parasta kuljettajaa pääsee pisteille ja rahapalkinnoille. Voittaja kuittaa noin 9000 euroa ja 15. noin tuhat euroa.

Seuraava osakilpailu ajetaan Barcelonassa, Espanjassa 13.5. Barcelonasta alkaen Forstén ajaa loppukauden Walter Lechner Racing Schoolin tallissa.

Porsche Mobil 1 Super Cup osakilpailut:

14.4 Bahrain, Forstén 18. / 29
15.4. Bahrain, Forstén keskeytti
13.5. Barcelona
27.5. Monaco
1.7. Magny Cours
8.7. Silverstone
22.7. Nürburgring GP-Kurs
5.8. Budapest
26.8. Istanbul
9.9. Monza
16.9. Spa Francorchamps

- - -

Bahrainin täydelliset tulokset (kaikki linkit vievät ulkopuolisille internet -sivuille):

Aika-ajot 13.4 lauantain kisaan: http://tinyurl.com/386xtu

Kilpailu 14.4: http://tinyurl.com/2uq62a

Aika-ajot 13.4 sunnuntain kisaan: http://tinyurl.com/2n95jz
Kilpailu 14.4: http://tinyurl.com/35bzmh

Sarjatilanne kuljettajat: http://tinyurl.com/2w5aha

Sarjatilanne tallit: http://tinyurl.com/2k7dld

<< Paluu